11 Ağustos 2014 Pazartesi

Vişneler çiçek attı, kazanlar göbek attı :)

Bayram, tatil, işler derken yayınlamak istediğim yazılar gecikti. Ama yazmadan da geçmek istemedim. Bağda herşey yolunda. Temmuzda yağan yağmurlar ile toprak oldukça nemliydi. Gün güzel salkımlar uzun ince. Ilık gün batımları bir harika.

Bu sene meyve ağaçlarından çoğu don sebebiyle meyve vermedi. Vişne ise her zamankinden fazla. Çiçeklerini don dan sonra açtığı için yırttı diyoruz. Derken bu kadar vişneyi ne yapacağız. Geçen sene dondurduğumuz paket paket çekirdekli vişneleri o tatlıya kat bu tatlıya kat tükenemedi gitti. Bir de annemin yaptığı nefis reçel de her pazar kahvaltısında bizlerle olmaya devam ediyor..

Bu sefer çıkan mahsulü vişne suyuna çevirelim dedik. Soğuk bir soda veya su ile karıştırınca keyifle yudumlanıyor. 


Mutfakta hazırlık başlamışken bu yorgunluğun üzerine annemin güzel ellerinden bir elmalı pie hakettik. Mümkünse en bol malzemelisinden ılık ılık yemeli.  


Konsantre bir vişne suyu için öncelikle topladığımız vişneleri saplarından ayırıp çekirdekleri ile birlikte hiç bir şey ilave etmeden ocakta orta ateşte kaynamaya bıraktık. Bir süre sonra vişneler suyunu iyice saldı ve altını kapatıık. Bir elek yardımıyla posasını ve suyunu birbirinden ayırdık. Buruk tadını kırmak için 2 kg gibi vişneye yarım bardak şeker ilave ettik ve tekrar kaynattık. Sıcak sıcak kavanozlara aktarıp ağzını sıkıca kapatıp kavanozları ters çevirdik.


Bağda hareketlilik ve hasatlar devam ediyor. Bal hasadının bir kısmı yapıldı. 2013 te toplanan üzümlerden yapılan şaraplar şişelendi. Üzümler kararmaya başladı. 2014 Bağ bozumuna yaklaşık bir ay kaldı. Çok yakında.. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder